Aplikacje

Na początku chciałam zaznaczyć, że wybrałam te aplikację poprostu losowo - na podstawie ikonki i ogólnego kaprysu, starałam się, aby każda z recenzowanych aplikacji miała nieco inny typ.  Unikałam programów w języku angielskim. Wszystkie z przedstawionych niżej aplikacji są darmowe i można je pobrać w google play

Notka będzie aktualizowana jeżeli znajdę coś innego, fajnego.

Dziś przebiegłam 6,5km w  40 minut.

1. APLIKACJE DO ĆWICZEŃ NA ZEWNĄTRZ

ENDOMONDO

           Endomondo pokazał mi mój chłopak ponad rok temu. On używał tej aplikacji do biegania, a ja z powodzeniem zaczęłam z niej korzystać jeżdżąc na rolkach. Do posiadania jej nie jest konieczny system android, można z powodzeniem ściągnąć aplikację do każdego telefonu z gps.
          Endomondo jest chyba jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozbudowanych aplikacji tego typu. Aplikacja jest połączona z kontem na stronie internetowej, gdzie przeglądamy statystyki, nasze treningi, spalone kcal, hamburgery itp... oprócz tego konto to możemy połączyć z facebookiem (ja mam połączone, ale wyłączyłam publikowanie treningów). Strona jest naprawdę rozbudowana - to taki portal społecznościowy dla osób uprawiających sport. Wróćmy jednak do aplikacji telefonicznej. Jak widać na obrazku aplikacja pokazuje ile czasu uprawiamy sport, jak szybko biegniemy/jedziemy i jaki dystans za nami. Oprócz tego możemy w słuchawkach usłyszeć co jeden kilometr jaki jest czas zbiorczy oraz w jakim czasie przebyliśmy ostatni kilometr, dzięki czemu nie trzeba spoglądać na wyświetlacz. Wyrysowaną trasę oraz czasy możemy potem zobaczyć na stronie oraz po skończonym już treningu. 
       Producent wymienia wiele zalet i możliwości tej aplikacji, przyznam szczerze, że ja korzystam tylko z podstawowych i z nikim się nie ścigam oprócz własnych rekordów życiowych.Nie testowałam innych aplikacji tego typu, bo ta odpowiada mi w 100% i każdemu ją polecam.


Zalety
 • połączenie ze stroną internetową i wiele statystyk i wykresów do przejrzenia, oprócz tego rywalizację, możliwość komentarzy i integracji
 • głosowe mówienie czasu i przebytych km
 • rysowanie trasy
 • dość szeroki wybór dyscyplin i przy okazji pomiar spalonych kcal w odniesieniu do wagi i wysokości. 
Wady
 • na stronie przeczytałam, że niektórym długo szuka gps (co miało miejsce, kiedy nie miałam smartfona, tylko telefon starszego typu), raz też zgubiłam zasięg kiedy było pochmurno i padał deszcz,
 • podobno zawiesza się, kiedy ktoś dzwoni (mi się to nigdy nie zdarzyło, nawet jak odbyłam półgodzinną rozmowę z mamą w czasie jazdy na rolkach)
 • raz jakimś cudem, mimo wyłączonej aplikacji pierwszy kilometr czytało mi kiedy jechałam samochodem, a potem dalszy trening - niema rzeczy bez wady

Krokomierz Walking Diet
   Dawno, dawno temu u mnie w domu rodzinnym pojawiło się urządzenie mierzące kroki. Taki mały zegarek, który zabierałam ze sobą na spacery i nie tylko. Niestety coś takiego na telefon chyba nie spełnia swojej roli, bo po piersze jest zbyt czułe, a po drugie musielibyśmy wsadzić telefon do kieszeni i go nie ruszać, co z kolei jest nieco niepraktyczne, bo nawet z odruchu zerkniemy na zegarek, czy przełączymy piosenkę. Chciałam jednak zaznaczyć, że są tego typu aplikację i choć nie mają w sobie nic szczególnego czasem mogą się przydać.

2. APLIKACJE DO ĆWICZEŃ W DOMU


Aerobiczna 6 Weidera
    Aerobiczna szóstka Weidera była niegdyś bardzo popularnym programem i próbowali jej chyba niemal wszyscy, którzy chcieli zrzucić tłuszczyk na brzuchu, niestety jest haczyk - program bardziej powoduje rzeźbienie niż spalanie. Bądź co bądź gdyby ktoś chciał robić te ćwiczenia to zdecydowanie polecam mu tę aplikację, która powie mu dokładnie ile i jak ma ćwiczyć, dodatkowo jest prosta w użyciu i nie zajmuje wiele miejsca w pamięci.

8 minute legs
   Chyba nie jestem zwolenniczką tego typu rzeczy. Nie motywują one wystarczająco. Jak widzimy aplikacja polega na wykonywaniu ćwiczeń( dokładniej 16) , każdego po pół minuty (większość jednak się dubluje: najpierw na lewą, potem na prawą nogę). Ćwiczenia należą do podstawowych, między jednym, a drugim ćwiczeniem aplikacja wydaje przeraźliwy dźwięk, a na końcu słychać sygnał bitych braw. Niektóre rysunki nie należą do zbyt ciekawych. Jeżeli jednak ten programik zmotywuje kogoś do robienia jakichkolwiek ćwiczeń to rozumiem potrzebę jego tworzenia.
    Może niektórym to odpowiada, ale ja odpadam i odinstalowuje 8 minute legs.

3. JEDZENIE\DIETY

Wiesz co jesz
    O tej aplikacji słyszałam w pewnym programie telewizyjnym i wydaję się być ona bardzo przydatna dla wszystkich zwolenników zdrowego trybu życia oraz osób unikających złych składników. Na czym polega jej działanie? Zaraz wszystkiego się dowiemy.
    Zachodzimy do sklepu i czytamy etykitę. W składzie maksymalna ilość słów niezrozumiałych dla większości osób. Co robimy gdy coś wzbudza nasze podejrzenia? Wyciągamy nasz telefon, uruchamiamy aplikację i wpisujemy dany składnik w wyszukiwarkę [ piszą, że można zrobić zdjęcie, albo przeczytać, ale nie wiem czy temu wierzyć]. Informacje, które tam znajdujemy to wpływ na zdrowie, opis, jeżeli coś jest szczególnie bogate w jakiś pierwiastek również zostanie to tam zaznaczone. 
     Bardzo potrzebna aplikacja. Większość osób powinna sobie ją zainstalować, aby być bardziej świadomym tego, co jedzą. Warto korzystać z niej także w domu, aby zaspokoić naszą ciekawość.

Doradca smaku

    Doradca smaku to aplikacja z bazą potraw, które chcemy przygotować. Bardzo ładnie wygląda, a mnie takie rzeczy przekonują. Kiedy coś lepiej wygląda wygodniej się z tego korzysta. Potraw możemy szukać według kryteriów bądź według składników w lodówce (co nie zostało jeszcze chyba do końca dopracowane). Jakie są kryteria wyszukiwania? Kuchania jakiego kraju, liczba osób, posiłek, czas, trudność, koszt i kaloryczność, możemy również zaznaczyć, że życzymy sobie, aby wyszukane potrawy były wegetariańskie bądź z grilla.
    Aplikacja ładna i prosta w obsłudze, można się nią zainspirować. Przepisy, które można znaleźć są całkiem ciekawe. Czy jednak rzeczywiście potrzebujemy posiadania bazy recept na potrawy w telefonie?

Dieta PL
     Dieta PL to aplikacja zawierająca gotowe już diety do wcielenia w życie. Mamy do wyboru trzy opcje: diete wolumetryczną, dietę proteinową oraz dietę tysiąc kcal. Do każdej diety dołączony jest krótki opis cech, natomiast w drugiej zakładce możemy zobaczyć proponowane jadłospisy. Dania w nich nie są banalne, natomiast ich przygotowanie nie zajęłoby nam całego dnia. Jadłospis obejmuje jeden tydzień. Dodatkowo jest opis jak mamy robić obiady. Niestety wadą tego jest brak podania wartości kalorycznych przy tych posiłkach.
    Dodatkową całkiem ciekawą opcją jest możliwość ustawienia przypomnienia. Wybieramy dietę i pory spożywania posiłków. Telefon przypomina nam, abyśmy zjedli śniadanie\kolacje\obiad. Kiedy klikamy w ikonkę przypomnienia pojawia nam się np. śniadanie zapanowane przez aplikacje na sobotę. 
    W tej aplikacji warto zajrzeć w jadłospisy, ponieważ proponowane są ciekawe dania, jeżeli natomiast chodzi o przydatność to jest ona co najmniej wątpliwa. Prawdopodobnie ta aplikacja zniknie z mojego telefonu.

Posiłkomierz

       Posiłkomierz to jedna z aplikacji, która nie spodobała mi się od samego początku. Sama nie wiem dlaczego. Kiedy odpalamy programik robimy krótki quiz na temat naszego jedzenia i dostajemy odpowiedź. Zaznaczałam oczywiście zgodnie z prawdą. Następnie mamy możliwości: poznać wskazówkę dnia (aktualna była o rybach), poznać smaczne i zdrowe przepisy (ściągnąć kolejną aplikację), poznać sposoby na żywienie dziecka (tu znów proponują coś do pobrania) i czerwona opcja przypomnienia: ustawiamy o której wstajemy w dni powszednie i weekendy, a on wylicza nam i przypomina o posiłkach, przykładowo zaznaczyłam godzinę 6.30: śniadanie powinnam jeść o 8, II śniadanie o 11, obiad o 14, podwieczorek o 17.30 i o losie kolację o 20.00. Zdecydowałam się oczywiście to od razu usunąć, chociaż aplikacja jest rekomendowana przez Nestle wydaję się strasznie komercyjna i ma bardzo mało przydatnych funkcji.

4. TABELE\JADŁOSPISY

Daily Meals Lite
      Daily Meals Lite to dość zaawansowana, ale w istocie prosta aplikacja i jest związana z jedzeniem w diecie. Działa bardzo podobnie jak strona tabele-kalorii, natomiast możemy to mieć wciąż przy sobie! 
     Aplikacja zawiera dość szeroką gamę produktów. Oprócz tego możemy dodawać swoje produkty za pomocą specjalnej zakładki. Produkty są podzielone na kategorię. Posiłki zjedzone możemy podglądać w jadłospisach, tam też dowiemy się ile zjedliśmy kcal na dany posiłek, białka, jeżeli klikniemy w informacje szczegółowe to oprócz trzech podstawowych wartości pokaże nam także składniki pierwiastkowe takie jak wapń, fosfor, kwasy jedno i wielonasycone itp...Na dole wyświetlacza zauważymy, że pod wartościami, które już zjedliśmy zapisane są wartości, których potrzebujemy. 
     Z opcji dodatkowych możemy skorzystać z obliczenia zapotrzebowania na podstawie kilku danych: oczywiście: wagi, wzrostu, wieku, płci, ale oprócz tego również wyszczególniona jest ilość, czas i intensywność treningów aerobowych i siłowych, budowa ciała i cel [chce schudnąć, chce przytyć i w zależności od ustawienia paska odejmuje kcal od bilansu]. Z moich obliczeń wyszło 1363,08kcal: 95,40g białka, 177,22g węglowodanów i 30,29tłuszczów.
        Choć aplikacja ma wiele właściwości to niestety części z nich nie mogłam przetestować, bo jest taka możliwość jedynie w wersji pro. Jednak to co opisałam działa i jest zupełnie wystarczające. Myślę, że trochę mnie to zmotywuje do lepszej diety. Aplikacja zdecydowanie zostaje w telefonie na zawsze. 


Tabela Kcal [wp]
 
     Kolejna z tabel kalorycznych. Aplikacja do szybkiego sprawdzania będąc "na mieście" ile, co ma kcal. Jej zdecydowaną zaletą jest dynamiczność kolorów i ładna oprawa graficzna. Wszystko zostało logicznie podzielone, a w sumie możemy tam znaleźć 2600 produktów, a wśród nich jedzenie z popularnych fast-foodów, alkohole, napoje, ryby. Niektóre z potraw są wyszczególnione nawet w zależności od tego jak je przyrządzono i na jakim tłuszczu.Oczywiście oprócz wartości kalorycznych ujrzymy zawartość białka, tłuszczy i węglowodanów.
     Ewidentną wadą tej aplikacji jest fakt, że niestety nie jesteśmy w stanie zobaczyć sobie ile jest wartości odżywczej w np. 30g. Wartości podawane są jedynie dla 100g.
      W związku z tym, że wybrałam inną tabele kaloryczną to tę niestety również usunę. Jednak oceniam ją dobrze.

5. LICZNIKI

Weight meter

    Weight meter jest aplikacją do mobilizacji. Może się tak nie nazywa, jednak ewidentnie tak jest. Aplikacja przypisuje pomiary i wagę do danego dnia i śledzi nasze postępy obliczając BMI i na podstawie pomiarów wylicza zawartość tkanki tłuszczowej (choć trzeba mieć świadomość, że do pomiarów dokładnych to to na pewno nie należy). 
     Bardzo przydatną funkcją są wykresy, które możemy podglądać, gdzie obok rzeczywistej wagi widzimy również nasz cel.
       Myślę, że warto przejrzeć tę aplikację. Nie wiem, na ile ale wydaję mi się, że to taki osobisty motywator do pracy.

14 komentarzy:

 1. Dzięki za notkę, naprawdę świetna :) Jak tylko oddadzą mi tel z naprawy, to sobie pościągam ;]

  OdpowiedzUsuń
 2. kocham cię za ten post! na pewno wypróbuję którąś z aplikacji

  OdpowiedzUsuń
 3. świetne aplikacje , przydatne :)

  http://thinchudosc.blox.pl/html

  OdpowiedzUsuń
 4. fajne i ciekawe te aplikacje;) musze je wyprobowac;)

  OdpowiedzUsuń
 5. mój telefon jest do dupyyy he he , mimo że ma tyle opcji to jedynym głównym problemem jest to że nie chce mi otworzyć mojego konta google , a jak tego się nie ma to nie można korzystać z żadnych aplikacji . Trzymam za Ciebie kciuki <3 http://promarsella.blogspot.co.uk/

  OdpowiedzUsuń
 6. To są rzeczy na telefon, do których trzeba mieć na nim Internet? Nie znam się na tym, bo mam stary telefon, który służy mi tylko i wyłącznie do wysyłania smsów. Nie ma dotykowej klawiatury i innych cudów

  OdpowiedzUsuń
 7. musze rpzyznac ze bardzo ciekawa notka, ciekawe te aplikacje, niektore rzeczy przydatne :) bardzo dziekuje
  pozdrawiam
  http://perfection-live-ev.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. fajny spis tych apek, ja tez przeszukałam mnóstwo w poszukiwani czegoś idealnego dla mnie, jednak nic niestety nie pasuje za dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 9. o jej nawet nie wiedziałam o tych wszystkich aplikacjach :) używam tylko endomondo :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Super są te opisy aplikacji. Próbowałam ściągnąć Endomodo, ale coś mi nie wyszło ;D Trzymaj się :)

  OdpowiedzUsuń
 11. bardzo ciekawy blog

  zapraszam do mnie:)
  http://imperiumkobiet.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Super są te aplikacje :) Muszę spróbować jakąś ;)

  Zapraszam
  zdrowiezwyboru.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem na diecie i apka z kaloriami jest teraz dla mnie najważniejsza. Poza tym oczywiście endomondo i libra do wagi.

  OdpowiedzUsuń